Dom i ogród Adam  

Pompy ciepła – dlaczego warto się zdecydować?

Ogrzewanie naszych domów jest bez wątpienia czymś niezwykle istotnym. Praktycznie każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zdecydować o tym w jaki sposób ogrzewać swoje mieszkanie. W większości przypadków jest tak, że ogrzewamy domy przy użyciu tradycyjnych rozwiązań. Przykładowo wykorzystujemy systemy centralnego ogrzewania, które zasilane są przy użyciu węgla czy też drewna opałowego. Obecnie dostępne są jednak ciekawsze rozwiązania. Co ciekawe mogą one działać praktycznie bez konieczności obsługiwania przez użytkownika.

Nowoczesne pompy ciepła

Urządzeniami,  o których wcześniej wspomniano są pompy ciepła. Takie urządzenia działają w dość ciekawy sposób ponieważ pozyskują one ciepło z otoczenia i transportują je do budynku. Bardzo popularnymi obecnie pompami ciepła są pompy powietrze-woda. Takie urządzenie pozwala na pozyskiwanie ciepła z powietrza i przekazywanie go do wody użytkowej. Dzięki takim pompom możliwe jest nagrzewanie wody do tego stopnia, że będzie ona mogła być wykorzystana do kąpieli. W naszym kraju działa wiele firm zajmujących się sprzedażą nowoczesnych pomp ciepła. Jedną z nich można znaleźć chociażby pod poniższym linkiem: https://elektro-sanit.pl/. Region skąd ta firma pochodzi to warmińsko-mazurskie a dokładniej mówiąc Olsztyn. Jednak nie musimy mieszkać w mieście Olsztyn czy też w zasięgu województwa warmińsko-mazurskie by można było skorzystać z usług tejże firmy. Ich oferta jest bardzo bogata. Oprócz pomp ciepła powietrze-woda oferują one również pompy gruntowe, które w przeciwieństwie do tych pierwszych pozyskują ciepło z gruntu. Jest to również bardzo ciekawe rozwiązanie.

Inwestycja w pompę ciepła

Początkowo może się wydawać, że zainwestowanie w pompy ciepła to bardzo duży wydatek. Jednak warto na tę kwestię spojrzeć szerzej. Mianowicie początkowo koszty inwestycji będą w jakimś stopniu na pewno odczuwalne ale jednak już po kilku latach cała inwestycja nam się w pełni zwróci. Przykładowo w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej około 130m2 jest tak, że roczny koszt użytkowania pompy ciepła to zaledwie 1500-2000 złotych. Spróbujmy to więc porównać z wydatkami na ogrzewanie jakie musimy ponosić gdy korzystamy chociażby z ogrzewania gazowego lub co gorsza elektrycznego. Również i tradycyjne ogrzewanie z użyciem węgla nie wypada dobrze w porównaniu z pompami ciepła ponieważ ceny węgla są dość duże. Zarówno miasto Olsztyn jak i całe warmińsko-mazurskie jest regionem, w którym mnóstwo osób z pomp ciepła skorzystało i wyraża się o nich pozytywnie.

Zimą grzeją, latem chłodzą

Na chwilę obecną dostępne są niezwykle ciekawe pompy ciepła, które są w stanie w czasie zimy ogrzewać nasze domy a z kolei w lecie można odwrócić cykl działania pompy przez co będą one chłodzić nasze pomieszczenia. Często z tego typu rozwiązań korzystają te osoby, które chcą w czasie lata chłodzić poddasze swojego domu. Takie nowoczesne pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością i montuje się je niezwykle często zarówno w domach jak i w budynkach przemysłowych.