Wnętrza Adam  

Nogi do stołu w kuchni – wszystko co musisz wiedzieć

Praktycznie każdy z nas ma w domu stół. Jest to wręcz nieodzowny element każdej rodzinnej jadalni oraz przytulnej kuchni. Większości z nas kojarzy się on jednak z solidnym blatem i ewentualnie ozdobnym obrusem czy flakonem z kwiatami. Bardzo często zapominamy o jednej z najistotniejszych rzeczy, jaką są nogi do stołu. To właśnie one utrzymują ciężar, a jednocześnie nadają stylu całemu meblowi. Muszą zatem być mocne i stabilne, ale przy tym wyglądać estetycznie i przyciągać uwagę gości. Jeśli wcześniej nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z ich istnienia i całkiem istotnej roli, poniżej znajdziemy kilka inspiracji, dzięki którym ich zakup nie będzie już problemem.

Nogi do stołu – rodzaje

Nogi do stołów są dostępne na rynku w wielu wariantach, co świadczy o ich istotnej roli w aranżacji wnętrza. Mogą być wykonane z różnych materiałów oraz posiadać najróżniejsze wzory i kolory. We wnętrzach klasycznych niewątpliwie sprawdzą się podstawy do stołów wykonane z masywnego drewna oraz pokryte lakierem lub woskiem. Główną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo dobra wytrzymałość drewna, a także jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Inwestycja w tego rodzaju nogi do stołu zagwarantuje nam spokój i pozwoli na zaoszczędzenie czasu związanego z częstymi naprawami. Pomieszczenia w klimacie vintage są idealną przestrzenią, w której sprawdzi się podstawa do stołu wykonana ze stali. Dobrym pomysłem może być również nieco poprzecierana faktura, która nada wnętrzu charakteru. Rozwiązanie to sprawdzi się także w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym. Na rynku dostępne są również rzeźbione nogi do stołów zachowane w klimacie barokowym bądź glamour.

Jak dobrać nogi do stołu?

Bardzo często wybieranym wariantem jest zakup zestawu, w którego skład wchodzą nogi do stołu oraz blat. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którym odpowiada zaproponowane połączenie i nie chcą dodatkowo personalizować mebla. Producenci jednak doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb rynku i umożliwiają także zakup osobno blatu i osobno podstawy do stołów. Wszystko to dla wygody klienta, który może poniekąd sam zaprojektować swój wymarzony mebel. Jak zatem dobrać nogi do stołów? 

Jedna z zasad mówi, że czym bardziej zdobiony blat, tym prostsze powinna być podstawa do stołu. Ważne jest, aby zachować dobry ton, w związku z czym przerost formy nad treścią nie będzie dobrym rozwiązaniem. Druga zasada dotyczy zachowania jednolitego stylu aranżacji. Jeśli pomieszczenie jest utrzymane w klimacie industrialnym nie ma sensu decydować się na drewniane, klasyczne nogi do stołów. Zdarza się oczywiście, że zobaczymy coś w sklepie i stwierdzamy, że musimy to mieć. Niestety, w urządzaniu wnętrz bardzo ważne są kompromisy, dzięki którym unikniemy zbędnych wydatków. Pamiętajmy również, że nowa podstawa do stołu może w znacznym stopniu odświeżyć przestrzeń bez konieczności wymiany całego mebla.

Zakup idealnej podstawy do stołów rządzi się praktycznie takimi samymi zasadami jak zakup innych części wyposażenia mieszkania. Najważniejsze jest, aby podobały się domownikom i wpisywały się w ideę aranżacji całego wnętrza. Dodatkowym plusem tego typu elementów jest możliwość łatwego montażu, który nie wymaga od nas użycia specjalistycznego sprzętu i skomplikowanych zabiegów mechanicznych. Brak konieczności sprowadzania fachowca w celu zamontowania nóg znacznie skraca czas skręcania mebla, a to oznacza, że będziemy mogli go znacznie szybciej używać. Jet to istotne zwłaszcza w przypadku nowych domów, kiedy nie możemy się doczekać, kiedy wprowadzimy się do własnego miejsca na świecie.